Jakou termovizi si pořídit a na co je třeba si dávat pozor?

Termovize se za krátký čas staly velkým pomocníkem při různých aktivitách, jako je lov zvěře, hledání ztracených osob, ochraně majetku, prevenci požárů, sportech a jiných outdoorových aktivitách. Když už nemůžete nic kolem sebe vidět kvůli tmě, zapnete termovizi a tepelné rozdíly objektů se vám zobrazí na displeji. Ale jak si vybrat termovizi? Zvažujete, že si koupíte termovizi a nevíte na co si máte dávat pozor? V tomto článku najdete vše potřebné, jak postupovat při správném výběru.

Seznam důležitých parametrů:

  • Využití (způsob používání)

  • Rozlišení senzoru (jádra)

  • Průměr čočky, zorný úhel a rozsah detekce

  • Tepelná citlivost (NETD)

  • Zvětšení (přiblížení)

  • Typ a rozlišení displeje

  • Způsob nabíjení baterií

  • Záruka

 

Využití (způsob používání)

Jako první je třeba si určit, na co přesně termovizi potřebujeme. Pokud ji chceme využívat k pozorování a dohledávání zvěře (myslivost), ochranu majetku, vyhledávání pohřešovaných osob, prevencí proti lesním požárům jsou vhodné monokulární, případně binokulární termovize.

V případě, že termovizi chceme použít při lovu a různých střeleckých sportech kde potřebujeme zaměřit na cíl a tedy termovizi chceme namontovat přímo na zbraň, používáme termovizní zaměřovače, puškohledy nebo termovizní předsádky.

Rozlišení senzoru (jádra)

Jednou ze základních specifikací, které je třeba zvážit při koupi termokamery, je rozlišení senzoru (256 x 192 px, 384 x 288 px, 640 x 512 px). Tepelné rozlišení se vztahuje na počet pixelů použitých k zachycení tepelného obrazu a přímo ovlivňuje úroveň detailů a jasnosti výsledného obrazu. Přímo s rozlišením jádra souvisí vzdálenost pixelů od sebe (8 ųm, 12 ųm, 17ųm). Vyšší rozlišení a menší vzdálenost mezi pixely znamená přesnější tepelné údaje (lepší rozlišení cíle). Pro aplikace, které vyžadují jemné detaily, jako je detekce malých teplotních změn v elektrických komponentech nebo identifikace anomálií v izolaci budovy, je rozhodující vyšší tepelné rozlišení.

Průměr čočky, zorný úhel a rozsah detekce

Dalším důležitým faktorem při výběru termovize je nepochybně průměr čočky. Na výběr je od 10 mm do 50 mm. Na průměru čočky je závislá detekční vzdálenost. A to tak, že čím větší průměr čočky, tím je detekční vzdálenost větší (např. průměr čočky 25 mm má detekční vzdálenost cca 1300 ma při průměru čočky 50 mm je detekční vzdálenost přibližně 2600 metrů). Od průměru čočky je zavislý i zorný úhel. V tomto případě platí, že čím větší je průměr čočky, tím menší je zorný úhel. V praxi to tedy znamená, že větším průměrem čočky sice detekujete cíl na větší vzdálenost, ale zorný úhel je menší.

Tepelná citlivost (NETD)

Tepelná citlivost – Noise Equivalent Temperature Difference (NETD), popisuje nejmenší teplotní rozdíl, který můžete vidět při použití termovize. Ve skutečnosti platí, že čím nižší je hodnota NETD, která se udává pomocí milliKelvinů (mK), tím lépe může senzor registrovat malé teplotní rozdíly. Můžete si vybrat termovize od 18 mK až po 50 mK.

Zvětšení (přiblížení)

Termovizní zařízení disponují dvěma základními způsoby zvětšení – optickým a digitálním. Optické zvětšení je dáno z výroby. Může být od 1x až po cca 4x. Digitální zoom využívá technologii přiblížení ke zvětšení oblasti obrazu (čímž narušuje integritu obrazu snížením počtu pixelů). U termovizí se můžete setkat s 1x-8x přiblížením.

Typ a rozlišení displeje

Při výběru termovize určitě zohledňujte také typ a rozlišení displeje. Základním typem displeje je LCoS, který na základny pozorování určitě postačí. Zlatou střední volbou jsou OLED displeje, kterým dostanete kvalitnější obraz. Další možností je AMOLED, který je ještě kvalitnější než OLED. U displeje je důležité i rozlišení a velikost. A to například 0,2″ displej s rozlišením 720 × 540 px, 0.4″ s rozlišením 1280 × 960 px, nebo 0.41″ s rozlišením 1440 × 1080 px.

Způsob nabíjení baterií

Způsob nabíjení, resp. typy baterií si také může vybrat. V nabídce naleznete buď integrované (zabudované) baterie, nebo vyměnitelné (nabíjecí) baterie. U integrovaných baterií může být občas problém s výdrží baterie, a to hlavně při dlouhém pobytu v přírodě, řešením je ale použití powerbanky. U vyměnitelných baterií je tento problém zcela vyřešen a to tak, že si vezmete so sebou náhradní baterii (případně 2 ks) a když se vám jedna vybije, jednoduše ji vyměníte a pokračujte v pozorování dále.

Záruka

Termovize určitě nepatří mezi nejlevnější zařízení a proto je třeba důkladně zhodnotit záruční lhůtu (může být až 3 roky) a možnosti reklamací pro případné komplikace. I když jsou termovize velmi spolehlivé, vždy se může něco pokazit a právě proto je třeba zvážit i to, jak funguje proces reklamací, případně kde jsou servisní střediska.

×





CHCETE SLEVOVÝ KUPON 5%?
Přihlaste se k odběru a získejte slevový kupón. Nenechte si to ujít!
    PŘIHLÁSIT SE